רכבת ההרים שתנפץ שיאים

"גורד השחקים": רכבת ההרים שתנפץ שיאים

כמו בכל דבר העולם נחלק לשניים, וכך גם ביחס לרכבות ההרים: יש שצמאים לאקסטרים ולהרגשת האדרנלין המטורפת, ויש שמעדיפים לעמוד על קרקע יציבה ולהתבונן על רכבות ההרים ממרחק בטוח. אבל על עובדה אחת יסכימו כולם: רכבות הרים הן פלא הנדסי של ממש.

בישראל תחום פארקי השעשועים ובהם רכבות ההרים אינו מפותח דיו. רכבת ההרים הגבוהה ביותר בארץ היא כיום ה"אנקונדה", שפועלת בלונה פארק בתל אביב. גובהה מגיע ל- 35.5 מטרים, והיא מאיצה עד למהירות של 75 קמ"ש. לעומת זאת, ברחבי העולם הולכות ומפותחות רכבות הרים בקצב מסחרר. נכון לכתיבת שורות אלה הרכבת הגבוהה ביותר בעולם פועלת בניו ג'רזי בארצות הברית, ומכונה "קינגדה קה". הרכבת מגיעה לגובה של 139 מטרים, ומאיצה למהירות מקסימלית של 206 קמ"ש. אבל עדיין לא נאמרה המילה האחרונה.

רכבת הרים אנקונדה בפארק השעשועים תל אביב

גבוה יותר, מפחיד יותר, מהנה יותר

לאחרונה החלו בבנייתה של רכבת הרים באורלנדו שבפלורידה. התוכניות ההנדסיות מצביעות על כך שהרכבת החדשה צפויה לשבור שיאים חדשים המסומנים בעולם רכבות ההרים. הרכבת, ובשמה "גורד השחקים" (Skyscraper), תפעל בתוך פארק שעשועים במרכז בילוי מקורה בשם סקייפלקס (Skyplex). המתחם, שעלות הקמתו היא כ- 500 מיליון דולר, צפוי להיפתח בשנת 2020 ורכבת ההרים אמורה לצאת לדרך באותה שנה לאחר סדרת מבחני בטיחות מעמיקים.

"גורד השחקים" לא תהיה הרכבת הארוכה שנבנתה עד היום, שכן אורך מסלולה יהיה 1.6 ק"מ בעוד המסלול של רכבת ההרים היפנית "הדרקון המתכתי" הוא 2.5 ק"מ. היא גם לא תהיה המהירה ביותר, משום שמהירותה תגיע "רק" ל- 105 קמ"ש, כאשר באבו דאבי פועלת ה"פורמולה רוסה" שמאיצה למהירות של עד 240 קמ"ש. בכל זאת, תזקוף לעצמה "גורד השחקים" שבירת שיא עולמי בגובה, כשתתנשא לגובה של 150 מטרים. נוסף על כך, מתוכננת זווית נפילה מקסימלית של 123 מעלות ונקודת היפוך של 180 מעלות בנקודת הגובה הגבוהה ביותר.

המסילה תתפתל סביב מגדל שגובהו 170 מטרים, שייבנה ברובו ממתכת ועל בסיס של יסודות בטון וסביב ליבת בטון לשם היציבות. רכבת ההרים תחולק לקרונות נפרדים, שבכל אחד מהם שמונה מקומות ישיבה, כך שבכל רגע נתון ינועו על המסילה מספר קרונות בנקודות שונות.

אבל, אם אתם מאלה שמעדיפים רגליים יציבות על הקרקע, תוכלו לעלות לראש המגדל באמצעות מעלית שקופה, וליהנות מתצפית נינוחה על הנוף, כאשר "גורד השחקים" נוסעת מסביב.