מנהרה בשלושה ימים

תגידו מה שתגידו על ההולנדים, אי אפשר להתווכח עם העובדה שבעבודות תשתית הם מבינים היטב. המדינה שעשתה לה שם כמדינה של לגליזציית הסמים הקלים, טחנות הרוח ורובע החלונות האדומים, עלתה בחודשים האחרונים לכותרות בזכות סרטון יוטיוב קצרצר המתעד את העבודה של פועלים הולנדיים כשהם מסיימים פרוייקט של בניית מנהרה תחת כביש מהיר בשלושה ימים בלבד.

עבודות ההנדסה בוצעו במחוז חלדרלנד שנמצא במזרח הולנד, והן מתועדות בסרטון מסוג טיים-לאפס, כלומר בעזרת סדרת תמונות סטילס שצולמו ברצף לאורך שלושת ימי העבודה על הפרוייקט. בסרטון ניתן לראות גם את הפועלים שמבצעים את פעולות ההנדסה המורכבות וגם את ההתמודדות שלהם עם איתני הטבע, סופות גשמים ורוחות חזקות, אך בסופו של דבר, פרוייקט בניית המנהרה, באורך של כ-70 מטרים, הסתיים בדיוק בזמן והוכתר בהצלחה.

איך בונים מנהרה בשלושה ימים?

השלב הראשון בפרוייקט ההנדסי המורכב הזה הייתה בחירת המועד האידיאלי לבניית המנהרה, ובאופן טבעי הוחלט לעשות זאת בסוף השבוע. לא שבהולנד נפוצה שמירת השבת, אבל בכל זאת בסופי השבוע יש ירידה מסוימת בתנועה, כך שהעבודות על המנהרה נערכו בין יום שבת ללילה בין ראשון לשני. על מנת לעמוד בלוח הזמנים הצפוף, מספר קבוצות פועלים נדרשו לבצע את העבודה במשמרות, כך שלמעשה אתר הבנייה פעל ברצף לאורך 24 שעות ביממה.

את העבודות החלו ארבעה דחפורים שפירקו קטע בכביש המהיר, זה שמתחתיו אמורה הייתה להיבנות המנהרה. בשלב הבא, התקיימו שני מערכי פעולות במקביל—דחפורים המשיכו לחפור את הגשר, ובמקביל, צוות שני הסיע את המנהרה אשר הוכנה מראש באתר בנייה סמוך, הוצבה על מסילה מיוחדת והוסעה בזהירות למקומה תחת הכביש המהיר.

לאחר שהמנהרה הוצבה במקומה, הכלים ההנדסיים שפכו מסביבה חול ויישרו אותה, כך שתשתווה בגובהה לחלק הנותר של הכביש המהיר. לבסוף, כאשר השמש שקעה על סיומו של היום השני, החלו הפועלים לסלול את הכביש המהיר ולצבוע את הנתיבים בו ובבוקר כבר ניתן היה לפתוח אותו לתנועת המכוניות.

אבל אליה וקוץ בה: מספר עמותות הולנדיות העוסקות באיכות הסביבה פנו אל בית המשפט בדרישה לבטל את הפרוייקט, בטענה שהמנהרה פוגעת בבעלי החיים ובצמחייה בצד הכביש. למרבה המבוכה, המנהרה כך הפכה לסמל של בנייה הנדסית יעילה ומהירה בכל העולם, אבל טרם נפתחה לשימוש הציבור.